Videoyu izleyemiyor musunuz? Bize bildirin, sorunu giderelim.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 votes, average: 3,25 out of 5)
Loading...

Tabu: Hayat Kadınları

Tabu Belgeseli

1. Bölüm: Hayat Kadınları

Tabu (Taboo) dünyanın farklı köşelerindeki sıra dışı insan davranışlarını, inançları ve ayinleri ekranlarınıza getiriyor. Gizli kimlikler, yasak aşklar, tuhaf tedavi yöntemleri, tüyler ürperten cenaze törenleri ve sokak dövüşleri gibi pek çok toplum için tabu sayılan davranışlar…

Tek Parça, virussuz, spamsiz , keyifle belgesel izleyebileceginiz tek adres. www.turkce-belgesel.com

Seks işçisi nedir?

Seks işçisi (kullanım yerine göre aşağılayıcı ve/veya argo: fahişe), cinsel hizmet sunarak para kazanan kişidir. Seks işçisi terimi zaman zaman fahişerentjigolo gibi kelimelerle ile aynı anlamlı kullanılsa da akademisyenler “seks işçisi”ni seks endüstrisinde yer alan striptizciler,porno oyuncuları, telefonla seks çalışanları insanların bütününü kastedecek şekilde kullanır. Bu kavramı genelde feminist akademisyenler ve yazarlar da, erkekegemen toplumun “fahişe” sözcüğüne yüklediği kötü yan anlamlara ve aşağılamak amacıyla kullanılmasına tepki olarak, yine belirli bir kısmı sanat için seks işçiliği yapan bu insanların emeğine saygılarını göstermek için yerine “seks işçisi” terimini kullanmaktadırlar.

Statüsü

Ülkeye, bölgeye göre seks işçilerinin yasal statüleri değişebilir. Bazı yerlerde bu aktivitelerin bazıları yasalken bazı yerlerde yasadışıdır (örnek: bazı ülkelerde fahişelik devlet kontrolü altında yapılırken, bazı ülkelerde de tamamen yasadışıdır). Hollanda, Belçika ve Türkiye gibi ülkelerde fahişelik için ayrı sokaklar veya evler tahsis edilmiştir ve kısmen yasaldır. Gelişmiş seks işçiliğinin yasal olduğu Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, İrlanda, Finlandiya gibi ülkelerde dahi seks işçileri genellikle kötü muameleye maruz kalır. Irkına veya milletine göre gece kulübüsahipleri seks işçileri arasında ayrım yapabilir, müşteriler onların parasını vermeyebilir, hatta kimi zaman dayak ve ölüm gibi şiddetli sonuçlarla karşılaşabilirler. Bütün bölgelerdeki ortak sonuç bu sektörün suistimale açık olduğudur.

Seks işçisi diğer çalışan insanlar gibi temel insan ve emekçi haklarına sahip olmayı ister (Weitzer 1991). Kanada Seks Emekçileri Derneği seks işçileri için ülkedeki düzenlemenin diğer iş dallarına göre daha ağır, işe alınma/çıkarılma gibi konularda korumanın yetersiz, profesyonel dernek kurma hakkının daha zor olduğunu söyler.

Yasal durumu

Hollanda, Almanya ve Yeni Zelanda`da seks işçileri devlet tarafından tanınır ve diğer ülkelere oranla daha sıkı korunur. Bu koruma gerek işçilerin gerekse müşterilerin daha rahat ve tehlikeli hareket edebilmesinin (örnek: kondom kullanımı, cinsel saldırı) önüne geçmektedir.

Büyüyen seks turizmi ise seks endüstrisi için bir sorun halindedir. Özellikle reşit olmayan çocukların yasadışı biçimde çalıştırılması ve dağıtılması ciddi bir sorundur. Yasal seks turizmi ise kimi şehirlerin ekonomisine katkıda bulunmaktadır ve bu bölgeler bu yönleriyle bilinir, turist çeker.

Seks işçilerinin demografisi

Seks işçilerinin çoğunluğu, heteroseksüel genç kadınlardan oluşmaktadır. Travesti ve transseksüeller de seks işçiliği sayısı ise hetetoroseksüel kadınlara oranla daha fazladır. Transseksüel seks işçilerinin HIV taşıma oranları yine aynı şekilde daha fazla olup, kadın Hintli seks işçileri üzerinde yapılan bir çalışmada, cehalet ve düşük sosyal statünün yaygın olduğu saptanmıştır.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Hayat_Kadını

Comments are closed.

En güzel belgeseller...
Türkçe Belgesel izle

zigon