Videoyu izleyemiyor musunuz? Bize bildirin, sorunu giderelim.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Vahşi Çin: 3. Bölüm – Tibet

Tibet Platosu Çin’in dörtte  birini kaplamaktadır.
Bölgenin büyük bir kısmı ıssızdir ve yaşanmamaktadir. Güney kısımları Dünya’nın en yüksek sıradağlarının arasından  heybetli Himalayalar’dan geçer. Batı Avrupa büyüklüğündeki orta kısmı bol rüzgârlı ve dondurucu bir çöldür.Ancak zor şartların hâkim olduğu bu yer inanılmaz bir yaban hayatına ev sahipliği eder. Burada Çin’in diğer bölgelerinden daha iri hayvanlar yaşar. Tibet, 50 yılı aşkın bir süredir Çin’e bağlı bir eyalettir.

Tek Parça, virussuz, spamsiz , keyifle belgesel izleyebileceginiz tek adres. www.turkce-belgesel.com

Tibet

Tibet (Tibetçe:བོད་; bod, Çince:西藏) Orta Asya’da Tibet halkının anavatanı olan bölge. Ortalama 4.900 metrelik yükseltisiyle “Dünyanın Çatısı” diye tanınır. Kuzeyinde Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve Qinghai, doğusundaSichuan, güneyinde Hindistan, Nepal ve Bhutan vardır. Başkenti Lhasa’dır.

Bağımsızlık durumu

Tibet bir zamanlar bağımsız bir krallık olan Tibet’in özgürlüğünü destekleyenler tarafından Çin Halk Cumhuriyeti’nin bu bölgeyi 1950’de tarafından işgal edildiği iddia edilmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti ise bu bölgeyi ele geçirerek politik bir özerklik verdiğini belirtmekle birlikte Tibet’in yalnızca 1913-1950 yılları arasında Çin’in politik nüfuzundan çıktığını, bölgenin tarihi olarak Çin’e ait olduğunu düşünmektedir. Tibet’in kendi kültür ve zenginliklerinin “kültürel bir soykırım”a tabi tutulduğu da iddialar arasındadır. Çin hükümeti ise bu “kültürel soykırım” iddialarının gerçek dışı olduğunu savunmaktadır.

1959’da Çin yönetimine karşı bir isyan başlatan Dalay Lama, barışın sağlanamamasının ardından Hindistan hükümetinin daveti üzerine Hindistan’a gitmiştir . Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti ile Sürgündeki Tibet Hükümeti arasında Tibet’in ne zaman Çin’in bir parçası olduğu ve Çin’in Tibet’i egemenliği altına alma geçerliliği konusunda anlaşmazlıklar bulunmaktadır.

Tibet’te Kültür

İlgili Filmler

  • ‘Tibet’te Yedi Yıl, (İngilizce: Seven Years in Tibet)’, (1997)
  • ‘Kundun’, (1997)

İlgili Belgeseller

  • Asya Geçidi (İngilizce:Asian Coridor in Heaven)

İlgili Müzikler

  • Mecano, ‘Aidalai’.
  • Rage Against the Machine Tibetan Freedom Concert (Tibet Özgürlük Konseri)

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Tibe

Comments are closed.

En güzel belgeseller...
Türkçe Belgesel izle

zigon